wyszukaj ofertę
kontakt z biurem
jakiej nieruchomości poszukujesz
sprzedaj swoją nieruchomość

[+] wróć

CO POWINNIŚMY WIEDZIEĆ O ZANIM ZGŁOSIMY SIĘ DO NOTARIUSZA?

Kilka słów o roli notariusza

Czy wiedzą Państwo, że notariusz nie jest zobowiązany do sprawdzenia wszystkich istotnych okoliczności i parametrów nieruchomości, którą Państwo zamierzają kupić?

- Obowiązki notariusza, który przygotowuje umowę sprzedaży, lub umowę przedwstępna sprzedaży, są ściśle określone, co powoduje, że notariusz z założenia nie analizuje pewnych aspektów nieruchomości, które wydają się bardzo istotne z punktu widzenia Kupujących. Nie analizuje informacji, które naszym zdaniem rzutują na przyszłą atrakcyjność i wartość nieruchomości, oraz przesądzają o tym, czy kupiona przez Państwa nieruchomość będzie dla Państwa przydatna, czy będzie wymarzonym miejscem do życia, lub czy będzie udaną i rentowną inwestycją.

- Notariusz nie analizuje otoczenia kupowanej przez Państwa nieruchomości pod kątem przeznaczenia w planie zagospodarowania przestrzennego. Notariusz do transakcji wymaga tylko informacji o przeznaczeniu  nieruchomości, która jest przedmiotem umowy sprzedaży (lub przedwstępnej). Zatem, notariusz nie ma wiedzy o tym, co plan zagospodarowania przestrzennego przewiduje w otoczeniu kupowanej nieruchomości, nawet w jej bezpośrednim sąsiedztwie. Notariusz nie będzie wiedział o tym, że np. 2 posesje od kupowanej przez Państwa nieruchomości jest planowana trasa szybkiego ruchu, albo oczyszczalnia ścieków. 

- Przez lata naszej działalności poznaliśmy wielu właścicieli nieruchomości w gminie Lesznowola i gminie Piaseczno, którzy nieświadomie  kupili nieruchomości w bardzo bliskim  sąsiedztwie projektowanej trasy szybkiego ruchu S7, a potem dużym kosztem  pobudowali tam okazałe nowe domy. W obecnej sytuacji, gdy projekt trasy S7 nabiera realnego kształtu, wartość takich nieruchomości spada, gdyż dla potencjalnych nabywców ich lokalizacja jest nieatrakcyjna, ze względu na uciążliwość trasy.

 

Julita Stróżewska

licencjonowany pośrednik i doradca od 2000r.